
В обучителната програма са включени теми за възникването и историята на Международното червенокръстко движение и БЧК, принципите и приоритетните дейности на най - голямата хуманитарна организация, ролята на доброволците и доброволчеството, като процес. Организират се дискусии и упражнения свързани с водната безопасност, основните причини за инциденти във и около водата и се демонстрират техники по оказване на помощ и самопомощ и самопомощ при воден инцидент.
Важна част от практическата ангажираност на младите бъдещи спасители е запознаване със състезателните дисциплини и стандарти, възприети от Международната федерация по водно спасяване, прилагани в националните и международни турнири по водно спасяване.
Практическите упражнения и състезателни игри се провеждат на общинския плувен басейн и на плажа в град Созопол, където младежите имат възможност да оттренират наученото под зоркия поглед и напътствия на екип от високо квалифицирани обучители на БЧК: Йордан Иванов, Димо Вълев, Добриела Праматарова и д-р Иван Янакиев.
Екипът и участниците в спортен лагер „Спасител на бъдещето“, изразяваме искрената си благодарност към ръководството на общинската администрация на община Созопол и на г-н Койчо Коев – директор на Националния учебен център на БЧК за предоставените прекрасни условия за обучение, тренировка и цялостен престой.
